Австрия изненадващо завърши на първо място в група D на европейското първенство по футбол.

Това стана след пробеда с 3:2 срещу един от фаворитите – Нидерландия.

В същото време Франция завърши 1:1 наравно с отпадналата вече Полша.

Австрия, Франция и Нидерландия се класират за осминафиналите.

„Нашите момчета“, както е един от прякорите на австрийците, победиха „оранжевите“ от Ниската земя в голов спектакъл на Олимпийския стадион в Берлин.

Първото попадение падна още в 6-ата минута. Той бе дело на нидерландеца Маален, но в собствената му врата.

В началото на второто полувреме обаче Коди Гакпо изравни за „оранжевите“. Австрийците отново поведоха чрез Романо Шмид – 2:1. Мемфис Депай направи 2:2 четвърт час преди края на мача. Австрийският капитан Марсел Забицер отбеляза победния гол в 81-ата минута.

Мбапе с маска заради счупен нос

Франция, която е сред основните фаворити, направи само 1:1 с Полша, която още след втория тур изгуби и теоретични шансове да излезе от групата.

И двата гола в мача, игран в Дортмунт, бяха от дузпи. Килиан Мбапе, който игра с маска на лицето заради счупения в двубоя с Нидерландия нос, откри в 56-ата минута. В 77-ата минута ветеранът Роберт Левандовски изравни. Първият удар на полския нападател бе спасен от френския вратар Менян. Стражът бе обаче бе и с двата крака пред голлинията при изпълнението. При повторния удар Левандовски не сгреши.

Австрия е на първо място в крайното класиране с 6 точки и ще играе на осминафинала с втория от група F – вероятно Чехия или Турция. Първото място е изненада предвид съперниците в групата. Освен това „нашите момчета“ са на Евро 2024 без най-голямата си звезда – контузения Дейвид Алаба.

Противник на Франция, която е втора с 6 точки, ще бъде вторият от група Е - най-заплетената, където и четирите отбора имат еднакви шансове за класиране. Това са Румъния, Белгия, Словакия и Украйна.

Нидерландия (4 точки) също се класира, защото има поне два отбора, заели трети места в групите си – Унгария и Хърватия, които са с по-лоши показатели. Напред продължават 4 от общо 6 предпоследни тима в групите. „Оранжевите“ трябва да изчакат, за да разберат бъдещия си съперник.